İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıracak etkenlerin en başında ve tartışmasız en etkili olanı İngilizce öğrenimini ana dili İngilizce olan öğretmenlerle yürütmektir.

Öğrenme ile ilgli en önemli duyumuz işitme duyumuzdur. Öğrenmeye en çok katkı sağlayan duyumuzdur. Bazen farkında olmadan bir şarkının sözlerini ezberlediğimizi görürüz. Bunun sebebi dikkat etmeseniz de duyduğunuz şeylerin hafızaya o şekliye aktarılmasıdır. İngilizceyi de nasıl duyarsanız öyle öğrenir ve öyle konuşursunuz.

Ana dili İngilizce olan bir öğretmen, İngilizceyi sonradan öğrenen bir öğretmene göre doğal bir İngilizce konuşur ve native speakerdan İngilizce öğrenen kişilerin İngilizcesinin diğerlerine göre çok daha doğal olduğu görülür. Aksan ve telaffuz hataları en aza indirilmiştir. İngilizcenizdeki aksan ve telaffuz hatalarını ana dili İngilizce olan öğretmenler daha kolay tespit edip düzeltebilir. Bu da size hatalarınızı görme ve hızlıca düzeltme şansı verir.

Özellikle de söz konusu çocuklar olduğunda ana dili İngilizce olan bir hocanın etkisi çok büyüktür. Çocuklar ‘tabula rasa’ boş bir levha gibidir. Bu yüzden duyduğu İngilizceyi de aynı şekilde öğrenirler. Büyüdüğünde konuştuğu İngilizce ana dilinden ayırt edilemeyecek kadar düzgün olur.

Unutmayalım ki dil; matematik, dersi değildir. Yani gramer kurallarını hafızaya kazımak veya kelime ezberlemek yetmez. Her dil, doğduğu ülkenin karakteristik özelliklerini taşır ve kullanılan ülkelerin değişen kültürü ile birlikte dil de değişir, gelişir. O yüzden doğru telaffuzun dışında çok önemli bir diğer nokta ise “Native Speaker” bir öğretmenin size sadece o dili değil aynı zamanda o dile ait kültürü de aktarabiliyor olmasıdır. Böylece dili öğrenirken insanlarının o dili kullanma şeklini, kullanılan kalıpları, sosyal ilişkileri ve toplum kurallarını gibi hususları da öğretir ve bu dili konuşan insanlarla iletişiminizi üst seviyeye çıkarır. Dile hakimiyetiniz artar.

Yabancı dil öğrenme konusunda sıkıntı yaşanan diğer bir önemli konu ise yabancı biriyle konuşmaktan çekinmektir. Yanlış yapma korkusu, anlama sıkıntısı yaşama endişesi sebebiyle zorluklar yaşanmaktadır. Şunu unutmamalıdır ki konuşma sadece konuşarak öğrenilebilir. Dilin konuşulan bir şey olduğu ve konuşamadıktan sonra dil bilmenin birçok avantajından mahrum kalınacağı bilinmelidir. Native Speaker bir öğretmenle yapılan özel derslerde bu korkular geride bırakılmış olacak, gerekli olan konuşma antrenmanı da ziyadesiyle yapılmış olacaktır.

×