Ne demiş atalarımız: Bir Lisan, Bir İnsan. Evet, kendi konuştuğumuz ana dilimizin dışında bir yabancı dil daha biliyor olmak bize bir çok fayda sağlayabilir. Yabancı bir dil bilmenin; yeni bir işe girmek, yabancı bir ülkede rahatça seyahat edebilmek, gerektiğinde çalışabilmek ve yabancı basını takip edebilmek gibi birçok faydası bulunmaktadır. Peki neden İngilizce? Bugün İngilizce dünyada en fazla konuşulan dil olmamasına rağmen, 53 ülkenin resmi dili olup, 400 milyon civarında insan tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca bilimin dili ve uluslararası ortamlarda yabancı ülke insanlarının kendi arasında konuşabildiği bir dildir. İngilizce konuşabilmek sadece ana dili İngilizce olanlarla değil, aynı zamanda diğer ülke insanları ile konuşup anlaşabilmek için fırsatlar doğurur.

Havacılığın dili de İngilizcedir. Bugün bir Danimarkalı bir pilot, Türkiye hava sahasından ve herhangi bir ülkenin hava sahasından geçerken, yer kontrol unsurları ile İngilizce konuşması ve anlaşması gerekmektedir. İstanbul Eminönü’nde dolaşırken size bir turistin soracağı soru büyük bir ihtimalle İngilizce dilinde olacaktır. Mesela, Arap ülkelerinden ülkemize gelmiş bir turistin de size adres sorarken ingilizceyi kullanması büyük bir ihtimaldir. Bu örneklerden şu sonuca varmak pek te yanıltıcı olmayacaktır: Uluslararası ortamlarda konuşma ve anlaşmanın dili İngilizcedir.

Uluslararası birçok şirketin kendi çalışanları arasında ve diğer firmalarla yazıştığı, konuştuğu, anlaştığı dil de İngilizcedir. Bugün menşei hangi ülke olursa olsun, uluslararası bir firmada çalışmak istiyorsanız, İngilizceyi çok iyi kullanmak, konuşmak ve yazmak zorundasınız.

Sinemayı seviyorsanız, müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız, NBA basketbol ligini takip ediyorsanız, yine İngilizce dilini bilmeniz, sizi daha fazla eğlendirebilir. Birçok Sinema filmi ve popüler şarkılar da İngilizcedir. İnternette aradığınız bir kaynağa, bir bilgiye yine İngilizce bilerek ulaşma şansınız daha fazladır. Örneğin bir bilgiyasar programcısı, yazılım esnasında karşılaştığı bir sorunun çözümünü, Google gibi arama motorlarına İngilizce yazarak bulabilmesi daha olasıdır.

İngilizcenin bu denli kabul görmesi ve hemen hemen her alanda kullanılmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi, teknolojik ilerlemenin ve bilimsel gelişmeleri kaydedenlerin bu dili kullanmasıdır. Biz de isterdik ki kendi ana dilimiz hem bilimin, hem iş dünyasının hem de eğlence dünyasının genel geçer bir dili olsun. Ancak, şu an için dünya insanlarının bir çok alan için üzerinde karar kıldığı dil İngilizcedir. Bugün İngilizceyi daha iyi anlayıp, okuyup konuşmamız kendimize hem bireysel hem de toplumsal anlamda katkılar sunacaktır.

×